Solar Güneş Paneli

solar güneş panelleri için kaç tepe güneş saatine ihtiyaç vardır?

Eviniz için güneş panelleri satın almayı düşünüyorsanız, muhtemelen yaşadığınız yerde yeterince güneş ışığı alıp almadığınızı merak ediyorsunuz.
Bunun yalnızca toplam güneş ışığı miktarının olmadığını, aynı zamanda elde ettiğiniz ‘en yoğun güneş saatlerinin’ önemli bir kriter olduğunu da
duymuş olabilirsiniz. Bu blogda, bu terimin ne anlama geldiğini ve güneş saati sayısının bölgeden bölgeye nasıl değiştiğini açıklıyoruz.

solar güneş panelleri için kaç tepe güneş saatine ihtiyaç vardır?

solar güneş panelleri günün her saatinde elektrik üretse de, güneş ışınları doğrudan üzerlerinde parladığında en iyi şekilde çalışırlar.

Fakat bu tam olarak günde kaç saat oluyor? Doğrudan güneş ışığının miktarı bölgeden ve yılın zamanından nasıl etkilenir?

Burası en yoğun güneş saati kavramının devreye girdiği yerdir.

Bu yazıda tartışıyoruz:

İçindekiler
‘Zirve güneş saatleri’ nedir?
Yoğun güneş saatlerini nasıl hesaplıyoruz?
Yoğun güneş saatlerinin normal güneş saatlerinden ne kadar farklıdır?
Bir güneş panelinin ideal olarak kaç tepe güneş saatine ihtiyacı vardır?
Semtiniz için en yüksek güneş saati
Güneş enerjisinden en iyi şekilde yararlanmak için 4 basit adım
Sonuç
‘Zirve güneş saatleri’ nedir?
En yoğun güneş saati, güneş gökyüzünde olduğu zaman herhangi bir saati içermez. Bunun yerine, güneş panellerinizin belirli miktarda enerji ürettiği
bir saati ifade eder.

Her tepe güneş saati, güneş ışığının yoğunluğunun (güneş ışınımı) metrekare başına ortalama 1.000 watt (kabaca 10.5 fit) değerine ulaştığında
bir saat olarak tanımlanır .

Yaz ayları ve güneydeki yerler genel olarak kış zamanlarından ve kuzeydeki alanlardan daha fazla yoğun güneş saati görecektir.
Bunun nedeni, ekvator’a daha yakın bölgelerin de güneşe daha yakın olmalarıdır.

Öte yandan, kuzeydeki enlemlerde, güneş ufka yaklaştığında güneş ışığı atmosferin daha fazla katmanından süzülür.
Bu yerlerde güneş ışığı güneş panellerinize ulaştığı zamanki kadar güçlü değildir, bu da güneşin doruklarında güneşin azalmasına neden olur.

Yüksek güneş saatleri de güneş panellerinin yerleştirildiği yere bağlı olarak değişebilir. Başka bir deyişle, evin bir kısmı için en yüksek güneş
saati değeri, evin bir kısmı için olan değerinden farklı olabilir. Bu faktörler en yüksek güneş saati sayısını etkileyebilir:

Yön: solar güneş panellerinizin yüz yönü, güneş ışığının yoğunluğunu ve alınan toplam güneş ışığı miktarını etkiler.

Gölgelendirme: Tüm güneş panelleri aynı yöne baksalar bile, bir ağacın (veya başka bir engelin) üzerlerinde gölgelenme zamanına bağlı olarak,
farklı zamanlarda güneş saatleri yaşayabilirler.
Toplam doruk güneş saatlerini nasıl hesaplıyoruz?
X ekseni günde 24 saati, Y ekseni de güneş ışığını gösterir. Güneş ışınımı gün ortasında doruğa ulaşır ve bir çan eğrisi oluşturur.

Güneş ışınımı zili eğrisi. Ortadaki dikdörtgen blok, o gün için toplam Tepe Güneş Saati (PSH) değerini temsil eder.

= 1000 W bir tepe güneş saat / m 2 güneş ışığı. Herhangi bir yerde alınan pik güneş saatlerinin toplam miktarı hesaplanırken Ancak, sadece 1000 W / m saat düşünmüyoruz
2 güneş radyasyonunun. Bunun yerine, konum tarafından alınan toplam güneş ışınım miktarını eklemeniz gerekir . Daha sonra ifade yani 1000 W / m saat eşdeğeri sayısı açısından 2 .

Kulağa karmaşık gelebilir, ancak kavramın uygulanması nispeten basittir. Belirli bir konum 4.500 Wh toplam alırsa, / m 2 konumu 4.5 zirve güneş saati aldığını, daha sonra bir gün boyunca güneş radyasyonunun.

Aşağıda Solar Energy International’ın sunduğu bu tablo şu konsepti göstermektedir:

Ortalama güneş ışınımı, gün boyunca farklı miktarlarda doldurulmuş 1000 Wh / m2 bardak şeklinde tasvir edilmiştir. Tepe Güneş Saati değeri, güne göre güneş ışınımı eklenerek hesaplanır.

Tüm gün boyunca güneş ışınımı eklenir ve günlük Peak Sun Hours değerini bize verir. Görüntü kaynağı: Solar Energy International; Daha detaylı bilgi için profesyonel solar eğitim kurslarına bakınız.

Görüntünün gösterdiği gibi, belirli bir yer için toplam güneş ışınımının eklenmesi size toplam güneş saatlerinin toplam değerini verir.

Bulunduğunuz yerin ışınımını yılın farklı zamanlarında buradan hesaplayabilirsiniz : pveducation.org .

Bulunduğunuz yerin ortalama güneş ışınımını bu NREL sayfasından da kontrol edebilirsiniz .

Yoğun güneş saatlerinin normal güneş saatlerinden ne kadar farklıdır?
Düzenli güneş ışığı saatleri, gün içinde güneşin herhangi bir zaman parladığını gösterir – gün doğumu ve gün batımı arasındaki saatler. Ancak, bize o saatlerde güneş ışınımının gücü / yoğunluğu hakkında hiçbir şey söylemez ve bu nedenle bir güneş paneli sistemi tasarlama konusunda yararsızdır.

‘Zirve güneş saatleri’ kavramı bu yüzden geliştirilmiştir. solar güneş panellerine çarpacak olan ışınım miktarını tam olarak ölçer, böylece beklenen elektrik üretimini hesaplamamızı sağlar.

Bir güneş panelinin ideal olarak kaç tepe güneş saatine ihtiyacı vardır?
Güneş paneli ne kadar yoğun güneşlenirse, o kadar fazla elektrik üretir. Güneş için ideal bir senaryoda, paneller her gün 24 saat doğrudan güneş ışığı alacaktır. Ne yazık ki, güneş gökyüzünde bir noktada kalmaz, bulutlar her zaman ve sonra ortaya çıkar ve sonra kaçınamayacağımız bütün gün doğumu ve gün batımı olayı vardır.

Öyleyse şu soruyu tekrar yazalım: Güneş enerjisini uygulanabilir bir seçenek haline getirmek için kaç tane yoğun güneş saatine ihtiyacımız var?

Bu sorunun üstesinden gelmek için, bazı sayıları parçalayalım. 2017’de, Türkiye’deki bir evin ortalama elektrik tüketimi ayda yaklaşık 867kWh , yani günde yaklaşık 28kWh idi.

Biz zirve güneş saatlerinde bir güneş paneli teorik 1,000 W / m üretmek gerektiğini biliyorum 2 . Ancak, güneş panelleri% 100 verimle çalışmaz. Bugünlerde tüm güneş panelleri, bu panellerin yoğun güneş saatlerinde fiilen üretebilecekleri enerji miktarı olan bir Standart Test Koşulları (STC) derecesiyle geliyor.

Bir LG güneş paneli için bir teknik özellikler sayfası. Sayfada panel için 300 watt Standart Test Koşulları gösteriliyor.

Bu standart ayrıntılı özellikler sayfasında STC derecesine sahip olursunuz. Bu bir LG güneş paneli için örnek bir teknik özellik sayfasıdır. Resim kaynağı: solar-estimate.org

Yukarıdaki panelin tam STC veriminde çalıştığını varsayarsak, bir saatte 300 watt üretebilir. 1 kWh üretmek için bu tür 3 panelden biraz fazlasına ihtiyacınız olacak, yani bu panellerden 84’ünün bir yoğun güneş saati sırasında 28kW enerji üretmesi gerekiyor. Bu verileri ve şehrinizin / şehrinizin kaç güneş paneline ihtiyaç duyacağınızı hesaplamak için kullandığı güneş saati sayısını kullanabilirsiniz.

Hesaplamaya başlamadan önce, yine de bu: yakalamak: diğer birçok faktör güneş enerjisi üretimini etkiler. Bunlardan bazıları çatınızın açısını , panellerin gerçek dünyadaki verimini ve evin etrafındaki güneş ışınlarını engelleyen ağaçları / binaları içerir .

Amerika Birleşik Devletleri’nde, yaklaşık 4 saat güneş alan bir yer, faydalı miktarlarda güneş enerjisi üretmek için iyi bir yer olarak kabul edilir. Tabii ki, daha az yoğun güneş saati alırsanız, kullanım gücünüzü güneş enerjisi ile desteklemeye devam edebilirsiniz, ancak maliyet açısından bu kadar uygun olmayabilir.

Dikkate alınması gereken diğer önemli faktörler , bölgenizdeki elektrik oranları ve net ölçüm kanunlarıdır . Yüksek tepe güneş saati olan ancak yüksek elektrik oranlı ve net ölçüm olan yerlerde yaşayanlar, yüksek tepe güneş saati seviyesine sahip olanlara kıyasla ucuz elektrik ve net ölçüm bulunmayanlara göre daha fazla para tasarrufu sağlayabilir.

Durumum için ortalama en yüksek güneş saati nedir?
Amerika Birleşik Devletleri, Pasifik kıyılarından Atlantik’e, soğuk kuzey eyaletlerinden buğulu güneye kadar, Amerika Birleşik Devletleri, farklı iklim koşulları ve değişen en yoğun güneş saatleriyle doludur. Bu liste 50 eyaletin her birinde bir şehir için ortalama en yüksek güneş saatlerini gösterir – rakamlar Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı tarafından sağlanan güneş ışınlama haritalarından elde edildi .

Devlete göre en yüksek güneş saati
yer
Tepe Güneş Saatleri (PSH)
Alabama (Birmingham) 4,5 – 4,7 PSH
Alaska (Ankraj) 2,4 – 2,9 PSH
Arizona (Tucson) 7,5 – 7,9 PSH
Arkansas (Fort Smith) 4.9 – 5.0 PSH
Kaliforniya (San Diego) 5,8 – 6,7 PSH
Colorado (Büyük Kavşak) 6,0 – 6,6 PSH
Connecticut (Hartford) 4,0 – 4,3 PSH
Florida (Tampa) 5,5 – 5,7 PSH
Gürcistan (Macon) 4,7 – 5,0 PSH
Idaho (Boise) 5,1 – 5,7 PSH
Illinois (Peoria) 4,3 – 4,4 PSH
Indiana (Indianapolis) 4,1 – 4,3 PSH
Iowa (Des Moines) 4,2 – 4,4 PSH
Kansas (Wichita) 5,2 – 5,8 PSH
Kentucky (Louisville) 41. – 4.4 PSH
Louisiana (Yeni Orleans) 4,9 – 5,1 PSH
Maine (Portland) 4,0 – 4,3 PSH
Maryland (Baltimore) 4,2 – 4,5 PSH
Massachusetts (Boston) 4,3 – 4,5 PSH
Michigan (Lansing) 3,8 – 4,0 PSH
Minnesota (Minneapolis) 4,3 – 4,5 PSH
Mississippi (Jackson) 4,9 – 5,1 PSH
Missouri (Springfield) 4.9 – 5.0 PSH
Montana (Helena) 4,5 – 5,0 PSH
Nebraska (Lincoln) 4.9 – 5.2 PSH
Nevada (Reno) 6,4 – 7,1 PSH
New Hampshire (Concord) 4,0 – 4,3 PSH
New Jersey (Atlantik Şehri) 4,0 – 4,3 PSH
New Mexico (Albuquerque) 7,0 – 7,5 PSH
New York (Syracuse) 3,6 – 3,9 PSH
Kuzey Karolayna (Greensboro) 4,6 – 4,8 PSH
Kuzey Dakota (Bismarck) 4,5 – 4,7 PSH
Ohio (Columbus) 3,9 – 4,1 PSH
Oklahoma (Oklahoma City) 5.5 – 6.0 PSH
Oregon (Portland) 3,7 – 4,5 PSH
Pennsylvania (Harrisburg) 4,0 – 4,2 PSH
Rhode Island (Providence) 4,3 – 4,5 PSH
Güney Carolina (Columbia) 4,4 – 4,6 PSH
Güney Dakota (Huron) 5,0 – 5,3 PSH
Tennessee (Nashville) 4,2 – 4,4 PSH
Teksas (Dallas) 5,2 – 5,9 PSH
Utah (Salt Lake City) 5,7 – 6,6 PSH
Vermont (Burlington) 3,8 – 4,0 PSH
Virginia (Richmond) 4,6 – 4,8 PSH
Washington (Seattle) 3,3 – 3,9 PSH
Wisconsin (Madison) 4,3 – 4,4 PSH
Wyoming (Lander) 5,2 – 5,7 PSH

Veri kaynağı: nrel.gov

Gördüğünüz gibi, etkileyici tepe güneş sayılarına ve yetersiz tepe güneş saatlerine sahip ülkeler var.

Bununla birlikte, New York gibi bir eyalette günün en iyi 4 saat güneş saatinden daha azını almasına rağmen , Amerika’da güneş panelleri kurmak için hala en popüler yerlerden biri olduğuna dikkat etmek önemlidir . Yüksek elektrik maliyetleri ve müthiş devlet güneş enerjisi teşvikleri güneş enerjisini New York’ta ve en yüksek güneş saatlerinin düşük olduğu diğer birçok eyalette karlı bir teklif haline getirir .

Güneş enerjisinden en iyi şekilde yararlanmak için 4 basit adım
Bulunduğunuz yerdeki en yüksek güneş saatleri kontrolünüz altında olmasa da, bu basit adımlar güneş enerjisinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

  1. Farklı güneş paneli markaları üzerine araştırma yapın
    Dışarıda güneş panelleri satan yüzlerce firma varken, dikkate alınması gereken ilk önemli soru, “Hangi güneş panellerini seçmelisiniz?”

Tüm durumlar için mükemmel olan bir marka güneş paneli olsaydı bu kadar kolay olmaz mıydı? Ne yazık ki, bu sadece durum böyle değil. “En iyi güneş paneli nedir?” Sorusunun cevabı, ev sahibi olarak sizin için en önemli olan şeye bağlı olarak değişecektir: uzman değerlendirmesi, popülerlik, verimlilik, paranın değeri veya diğer faktörler.

Neyse ki, çeşitli kriterlere göre en iyi güneş panellerinin kapsamlı bir dökümünü sunan bir blogumuz var .

  1. Birden fazla fiyat teklifi alın ve rekabetin gerisini yapmasına izin verin
    Farklı yükleyicilerden birden fazla fiyat teklifi alın ve sizin için en iyisini seçin.

Bu, piyasadaki en iyi anlaşmayı almanızı sağlamanın en kolay yoludur. Ayrıca, montajcılar alışveriş yaptığınızı bildiklerinde, size en düşük fiyatları sunma olasılıkları daha yüksektir.

Güneş hesaplayıcımız bu işlemi oldukça kolaylaştırır. İstediğiniz kadar yükleyiciden zorunluluk teklifi almak için bazı temel ayrıntıları girin.

Bölgenizdeki en iyi kurulumculardan canlı alıntılar alın

  1. Nitelikli bir güneş enerjisi tesisatçısı kullanın
    İyi bir güneş montajcısı, optimum seviyede çalışan güneş panelleri ile çalışmayan paneller arasındaki fark olabilir. Kötü bir şekilde kurulmuş güneş enerjisi sistemi asla en yüksek verime ulaşamayacağından yatırım getirinizi düşürür.

Yine, en iyi yerel kuruculardan teklif almak ve ardından gerekli lisanslarla birlikte deneyimli olanı seçmek en iyisidir .

Sonuç
Türkiye’nin çoğu bölgesinde, güneş panellerini değerli bir yatırım haline getirmek için yeterince yoğun güneş saatleri vardır. Bununla birlikte, araştırmanızı yapmanız ve güneş panellerinin eviniz için doğru karar olduğundan emin olmanız en iyisidir.

Bu NREL güneş kaynağı sayfası , tüm ülke için bir dış yalıtım haritası sunar. Ortalama günlük güneş enerjisi güneş ışığını hesaplayarak, harita Amerika’daki farklı yerlerin (yani en yoğun güneş saatlerinin) güneş üretim kapasitesini sağlar.

solar güneş panellerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamanın en kolay yolu – araştırmanızı yapın, zorunluluk teklifi almayın ve ardından en iyi teklifi seçin.