Elektrik Keşif

Bir evin kablo döşenmesinin maliyeti nedir?
Elektrik kabloları, elektrik iletmek amacıyla, belirli bir alan boyunca çeşitli telleri bağlama işlemidir. Bu, cihazları ve fikstürleri bağlamadan önce yeni bir ekleme veya binada yapılan kaba kablolama olabilir veya bitmiş kablolama ve bir eve yeni bir elektrik devresinin eklenmesi anlamına gelebilir.

Kablolama projeleri, çoğunlukla projenin ölçeğine bağlı olarak, maliyet açısından farklılık gösterir. Örneğin, tüm bir evin yenilenmesi, bir ev ilavesindeki yeni kablolamadan çok daha pahalıya mal olacaktır. Bazı elektrikçiler saatte şarj olurken diğerleri de iş tarafından ücretlendirildiği için ücretler de bölgeye göre değişir. Ortalama olarak, bir ev bağlanma maliyeti metrekare başına yaklaşık 4 $ ‘dır . Bu nedenle, 2.000 metrekarelik bir eve geri dönüşüm sağlamak için toplam maliyet yaklaşık 8.000 dolar olacaktır .

Temel kablolama

Bir evin içindeki herhangi bir panele veya kabloya bir göz atın; muhtemelen bölgeye bağlı olarak farklı ve belirgin renklerde kablolar bulacaksınız.

Siyah ve kırmızı kablolar “sıcak” bir kabloyu veya elektrik borusunu gösterir. Siyah, bir anahtara veya prize giden sıcak bir kablo anlamına gelir. Kırmızı düğme ayakları veya duman dedektörlerini bağlamak için sıcak bir teldir. Beyaz kablolar topraklı veya nötr bir kabloyu gösterir. Yeşil teller ve bakır teller yalnızca topraklama için kullanılır. Mavi ve sarı teller, bir boruya çekilen sıcak tellerdir. Mavi, 3- veya 4 yönlü anahtarlar içindir ve sarı anahtar anahtarlar içindir.

Ek olarak, kullanılan teller farklı göstergeler veya kalınlıklar olabilir. Ev kablolamasında kullanılan en yaygın ölçerler 14, 12, 10 ve 8’dir – belirtilen sayı ne kadar yüksekse, tel o kadar incedir. Düşük gösterge kabloları, daha ince kablolardan daha fazla miktarda elektrik iletebilir.

Her bir tel, malzemesi, boyutu, yalıtım tipi ve çoğu durumda onu üreten marka ile işaretlenmiştir. Örneğin, içlerinde üç telli, biri toprak teli olan, bakırdan yapılmış, 12 göstergeyi ölçen ve ısı direnci ve 600 V olarak derecelendirilen bir kablo, göstergeyi ve kablo sayısını, toprak için G’yi belirtmek üzere 12-3 olarak işaretlenecektir. Bakır için AU, taşıyabileceği maksimum volt için 600V ve metalik olmayan, ısıya dayanıklı izolasyon için NM-B.

Diğer kodlar şunları içerebilir:

12-2: 2 telli 12 ayar kablosu.
14-2: 2 telli 14 ayar kablosu.
14-3: 3 telli 14 ayar kablosu.
14-3G: bir topraklama kablosu da dahil olmak üzere 3 telli 14 ayar kablosu.
AL: bir alüminyum tel.
T: kullanılan termoplastik yalıtım.
H: ısıya dayanıklı.
HH: yüksek ısıya dayanıklı.
W: Bu tel ıslak alanlarda kullanılabilir.
X: yalıtmak için sentetik polimerler kullanılır.
N: bu tel naylon kaplıdır.
Bir telin sahip olabileceği çeşitli özellikleri göstermek için THHN gibi harf kombinasyonlarını görmek yaygındır.

Güvenlik kodları
Ulusal Elektrik Kodu, tüm kablolama işlerinin güvenlik nedeniyle ulusal bir standarda uygun olmasını sağlamak için mevcuttur. Tamamıyla yeni bir eve koda ya da tamamen yeni bir eve kablo koymuş olsanız da, her odada veya bölgede hangi kabloların, kabloların, prizlerin ve topraklama hatalarının gerekli olacağını belirten kodlar vardır. Her kablolama işi önce dosyalanmış bir izne sahip olmalı ve daha sonra bu kodların takip edildiğinden emin olmak için kablolama tamamlandıktan sonra bir denetleme izlemelidir.

Güvenlik kurallarının tam listesi bulunabilir NFPA . Konut binalarını etkileyen en yaygın kodlar şunlardır:

Banyo
Çıkışlara bir 20amp devre ile hizmet verilmelidir – bir devre diğer devrelerin lambaları, vantilatörleri vb.
Dahili ısıtıcı bulunan menfezlerin kendi 20amp devresi olmalıdır.
Tüm çıkışlar GFCI korumasına sahip olmalıdır.
Lavabonun 3 feet içinde en az bir adet 120 volt priz bulunmalıdır.
Tüm aydınlatma armatürleri, fanlar, havalandırmalar ve diğer cihazlar ıslak veya nemli koşullar için değerlendirilmelidir.
Mutfak
Fişi takmak için tezgah boyunca en az iki adet 120 volt priz bulunmalıdır.
Bulaşık makineleri ve çöp öğütücüleri, kendilerine adanmış 120 volt devrelere ihtiyaç duyar. Bunlar 15 veya 20 amp olabilir. Bulaşık makinesi GFCI koruması gerektirir.
Mikrodalga ve buzdolabı, kendilerine adanmış 120 volt devrelere ihtiyaç duyar. Bunlar 20 amper olmalıdır.
Lavabonun 6 fit içindeki tüm tezgah çıkışları GFCI korumalı olmalıdır.
Tüm aydınlatmalar kendi başlarına, en az 15 amper devrede olmalıdır.
Oturma odaları, yemek odaları ve yatak odaları
Tüm odaların girişe yakın bir konumda olması gerekir. Bu, tavan veya duvar ışıklarının yanı sıra bir lamba çıkışını da kontrol edebilir. Tavan lambası sadece bir çekme zinciri ile değil, bir anahtar ile kontrol edilmelidir.
2 ayaktan daha geniş olan herhangi bir duvarın prizi olmalıdır. Çıkışlar, her duvarda 12 fit aralıklarla yerleştirilir.
Pencere klimaları, mikrodalgalar veya eğlence merkezleri için ayrı bir 20 amper devre gerekir.
merdivenler
Merdivenlerin üstünde ve altında 3 yönlü anahtarlar gerekir.
İnişe sahip herhangi bir merdiven, iniş için ayrı bir ışık kaynağı gerektirir.
koridorları
Koridorun iki ucunda 3 yollu anahtarlar gereklidir.
10 feet uzunluğundaki koridorlar genel kullanım için bir çıkış gerektirir.
dolaplar
Akkor armatürler bir küre içine yerleştirilmiş olmalı ve 12 inç depolama alanına kurulmamalıdır.
LED armatürleri, 12 inç depolama alanına kurulmamalıdır.
CFL armatürleri, 6 inç depolama alanına kurulmamalıdır.
Yüzeye monte armatürler, kapının üstünde duvara veya tavana monte edilmelidir.
Çamaşır odası
Tüm çıkışlar GFCI korumalı olmalıdır.
Elektrikli çamaşır kurutucuları 4 iletkenli, kendine özel 30 amper 240 volt devreye ihtiyaç duyar.
Diğer tüm cihazların kendi 20 amperlik devresi gerekir.
Garaj
Tüm garajlar, yalnızca garajı çalıştıran en az bir adet 20 amperlik devreye ihtiyaç duyar.
Aydınlatmayı kontrol etmek için en az bir ışık anahtarı gereklidir.
Araba alanı başına en az bir çıkış gereklidir.
Garaj GFCI korumalı olmalıdır.
Kablolama sistemleri
Konut binalarında kullanılan beş farklı kablolama sistemi türü vardır, ancak yalnızca dördü düzenli olarak kullanılır.

Koçanı kablolama
Kelepçe kablolaması, esas olarak, PVC kelepçeleri kullanarak duvarlarda yerinde tutulan PVC veya örgülü ve bileşik kablo kullanan geçici bir kablolama sistemidir. Kablolar geçici olarak açıkta ve monte edildiğinden, bu sistem konutlarda nadiren kullanılır.

Gövde ve kapatma kablolama
Bu, daha modern sistemler kadar popüler olmayan daha eski bir kablolama sistemidir. Bununla birlikte, eski evlerde bulunabilir ve yine de kodları karşılamak için kullanılabilir. Olukların tahta şeritlerine konmasıyla oluşturulan ahşap mahfazalardan geçen yalıtımlı kablolardan yararlanır.

Batten kablolama
Çıtalı kablolama, kabloları veya kabloları tahta çıtaların üzerinden geçirir. Yatay çalışmalarda her 10 cm’de ve dikey çalışmalarda 15 cm’de bir pirinç klips ile yerinde tutulan teller.

Kurşun kılıflı kablolama
Bu kablo tesisatı, kabloları mutfaklarda ve banyolarda kullanılan kablolar gibi nemden korumak içindir. % 95 kurşun içeren bir kurşun / alüminyum alaşımlı kılıf ile kaplı iletkenleri kullanır.

Boru kablolama
Bu, konut binalarında yapılan en yaygın kablolama türüdür. İki biçimde gelir – gizli ve yüzey.

Yüzey hattı kablolamasında, duvarlara veya çatıya PVC veya GI kanalları yerleştirilir ve kablolar kanallardan geçirilir.

Gizli boru tesisatında, borular duvarlarda yapılan yuvaların içine gizlenir ve kablolar bunların içinden geçirilir. Bu yöntem daha güçlü ve daha estetik olarak kabul edilir çünkü telleri göremezsiniz.

Bu yöntem, özellikle gizli borular kullanıyorsanız, projenin maliyetini artırabilir. Kanallar duvarların içine gizlendiğinden, işle ilgili sık sık bitirme maliyetleri vardır. İyi bir elektrik teknisyeni işleri daha fazla gizleyebiliyor olabilir, bu nedenle bitirme işi gerektirmezler, ancak bu kurulum için gereken süreyi uzatabilir ve maliyetleri bu şekilde arttırabilir.

Kablo malzemeleri
Konut binalarında kullanılan 20’den fazla kablo türü vardır, ancak hepsi çok yaygın değildir veya her evde kullanılacak bir şey değildir. Teller bakır veya alüminyumdan yapılabilir ve PVC gibi başka çeşitli malzemelerde yalıtılabilir veya kılıflanabilir. Bu tellerin her biri, amaçlarına bağlı olarak sıcak, topraklanmış veya nötr olabilir. Çoğu durumda, kablolamanın maliyeti emek maliyetine dahil edilir. Yaygın kablolama malzemeleri şunları içerir:

Metalik olmayan kılıflı kablolar : 2 – 4 tel ve bir topraklama kablosu içeren esnek, plastik kılıflı kablolar.
Yeraltı besleme kabloları : birlikte gruplandırılmış ve plastik içine gömülü birçok telden yapılmış su geçirmez kablolar. Dış aydınlatma için kullanılır.
Metalik kılıflı kablolar : bazen BX kabloları olarak da bilinir, bunlar yüksek stresli alanlarda kullanılır ve PVC yatak ve kılıflı üç telli bakır tel kullanır.
Çok iletkenli kablo : Evlerde çok yaygın olan bu kablonun birden fazla iletken özelliği vardır, ancak her biri ayrı olarak yalıtılmıştır.
Koaksiyel kablo : bir iç tüp ve dış yalıtkan ile çift yalıtımlı kablo. Bunlar TV ve video ekipmanı için kullanılır.
Blendajlı bükümlü çift : ayrıca video ekipmanı için de kullanılır, bu blendajsız bir çift bükümlü telden oluşur. Çok ucuz ve telefonlar, güvenlik kameraları ve oyun ekipmanları için kullanılabilir.
Şerit kablo : birbirine paralel uzanan tellerden oluşan düz kablolar. Düşük voltaj, bilgisayar donanımı için kullanılır.
Doğrudan gömülü kablo : bu, yeraltında gömülmesi amaçlanan özel, yalıtılmamış bir koaksiyel kablodur. Yüksek hızlı iletimler için iyidir.
İkiz kablo : TV veya radyo gibi yayınlar için kullanılır, bu düz, iki kablolu bir kablodur.
Ev kablolarının parçaları
Kabloların kendisi elektrik sağlayan ve ışıklarınıza ve cihazlarınıza güç veren tüm sistemin yalnızca bir parçasıdır. Ayrıca dikkate alınması gereken başka bileşenleriniz de var.

Sigorta kutusu : 1960’tan önce inşa edilen evlerin dış duvarına veya hemen içine monte edilmiş bir sigorta kutusu vardır. Kutu metalden yapılmış ve sigortaları veya içinde filamentli küçük cam ampulleri barındırıyor. Filament, aşırı güç yüklenmesi durumunda yanacak şekilde tasarlanmıştır.

Devre paneli : 1960’tan sonra inşa edilen evlerde bir devre paneli monte edilmiştir. Bu, akımı çeşitli odalara bağlayabilen veya kırabilen anahtarlardan oluşur. Anahtarlar, aşırı güç yüklenmesi durumunda kesilmek üzere tasarlanmıştır.

Kuyruk : Elektrikli kuyruk, sayacınızı ana şebekeye bağlayan şeydir. Bu, elektrik şirketiniz tarafından sağlanabilir veya olmayabilir.

Ana toprak : ana toprak, gücün ölçülebildiği bir elektrik devresindeki noktadır. Zeminle doğrudan fiziksel bir bağlantı kurar.

Kanallar : Kanal, kabloları veya telleri içeren bir tüptür. Sert veya esnek olabilir ve metal veya PVC’den yapılabilir.

Prizler : Priz, elektriği almak için cihazlarınızı taktığınız bağlantı noktasıdır. Çıkış maliyeti 200 ile 750 dolar arasındadır.

Telefon jakı : bu, ana hat veya normal telefonun iletişim için bağlantı kurmasını sağlayan bağlantı noktasıdır. Bir telefon prizinin takılması ortalama 90 dolar tutuyor.

Ethernet jakı : bu bilgisayar ve diğer elektronik cihazlarla iletişim için bir bağlantı noktasıdır.

Kablo girişi : bu, kablo sağlayıcısı için TV ile iletişim kurmak için bağlantı noktasıdır. İnternet de sağlayabilir.

Anahtarlar : Anahtar veya priz gibi belirli bir kavşağa giden gücü sağlar veya sonlandırır.

Işıklar : Işıklar , üstten, duvar, aplik veya gömme olsunlar, kablolama sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Gömme aydınlatma montajı altı ışık için yaklaşık 780 $ civarında .

Emek
Emek, bir ev kablolama projesinin en büyük kısmıdır. Bu, devre panelinizin yükseltilmiş olup olmadığı ya da tüm evinizi yeniden bağladığınızdan emin olabilir. Her durumda, bir proje için kablo tesisatı genellikle onu haritalandırmak veya neye ihtiyaç duyulduğunu ve nerede olduğunu belirlemekle başlar. Bu, ışık yerleştirme, anahtar yerleştirme, çıkış yerleştirme, belirli bir alanın kaç amper veya volt gerektirdiğini ve panelin bunu desteklemek için neye ihtiyaç duyacağını içerebilir.

Tasarım aşamasından sonra, kablolama geçici olarak bağlanabilir veya çeşitli kabloları çalıştırmaya başlayabilir. Bu, kullanılan kablolama sisteminin tipine bağlı olarak da değişecektir; çünkü gizli kanal en yaygın olanıdır, ayrıca duvarlara ve kirişlere delik açmayı ve tellerin içinden geçeceği çeşitli kanalları yerleştirmeyi de içerecektir. Bu, iç kısımlarda, merdivenlerde, iç duvarlarda ve tavanlarda veya içi boş tavan kirişlerinin içine gizlenmiş olabilir.

Kablo kanalları kurulduktan sonra, teller bunların içinden geçirilecek ve çeşitli varış yerlerinde sonlandırılacaktır. Burada, elektrik tesisatı, anahtarlar ve aydınlatma armatürleri için kaba yerleştirme yapılacak ve bu da bitirme işini bekliyor.

Son olarak, ışıklar, ev aletleri ve armatürlerin kendileri birbirine bağlanır ve bitirme malzemeleri ve yüzey plakaları monte edilir.

Bu çalışma bir elektrikçi tarafından gerçekleştirilmiştir. İş için plan ve şemaları içerecek olan bir zamandan önce izin belgesi gereklidir. Bunu, tüm elektriksel güvenlik kodlarının karşılandığından emin olmak için yapılan bir denetim izleyecektir.

Çalışmanın kapsamı ve kullanılan malzemeler, nihai maliyet üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Elektrikçiler saatte 65 ila 85 dolar arasında ücret alıyorlar ve tüm evin yeniden bağlanması bir hafta kadar sürebilir. Tek bir odayı kablolamak gibi küçük işler bir ila iki gün sürebilir. İhtiyaç duyulan tüm malzemelerin maliyeti de dahil olmak üzere, elektrikçilerin kablolu alan için ayak tabanına kadar işlerini fiyatlandırması, ayak başına 3 ila 5 dolar arasında olması ve çoğu ev sahibinin yaklaşık 4 dolar ödemesi yaygındır .

Geliştirme ve geliştirme maliyetleri
Aletleri
Birçok ev tadilatında, bir elektrikçinin üstleneceği tek iş kablolama değildir. Ayrıca cihaz ve alarm veya güvenlik sistemleri kurabilir. Bu servisler için yaptığınız kaç kişiye bağlı olarak, 100 ile 500 ABD Doları arasında bir ödeme bekliyoruz .

Paneli daha yüksek bir ampere yükseltmek
Evinizi geri alıyorsanız , panelinizi daha yüksek bir ampere yükseltmeniz gerekebilir . Bu , mevcut panele bağlı olarak yaklaşık 1300 ila 3,000 dolar arasında olacak .

Site temizliği
Bazı durumlarda, bitirme işlemine devam etmeden önce sitenin kurulumdan sonra temizlenmiş olması gerekebilir. Bazı işçiler kendilerinden sonra temizlik yapacak, diğerleri ise ne kadar temizlik gerçekleşeceğine bağlı olarak ek bir ücret karşılığında 500 dolar ek ücretle mürettebat kiralamanız konusunda ısrar edecek.

Ek hususlar ve maliyetler
Ev kablolaması DIY yapılabilir birçok yönü vardır, ancak bu genellikle tavsiye edilmez. İzni alabilmeniz gerekir, bu da ayrıntılı ve eksiksiz bir diyagram sunmak, işi güvenli bir şekilde tamamlamak ve ardından incelemeyi geçmek anlamına gelir. Zaten bazı elektriksel bilginiz yoksa, bu işi profesyonellere bırakmak en iyisidir.
Eviniz 1960’tan önce inşa edilmişse, yeni bir panel ve kablo tesisatı tamamlanmadan önce kaldırılması gereken eski stil topuzunuz ve tüp kablolarınız vardır.
Elektrikçi, çalışma sırasında evinizde herhangi bir güvenlik tehlikesi veya hatalı kablo bağlantısı bulursa, işin kalanına devam etmeden önce bunları ek bir ücret karşılığında düzeltmesi gerekecektir.
Bir elektrikçiyi işe almadan önce daima yazılı bir tahmin alın. Emek ve materyaller dahil olmak üzere projede yer alan çeşitli maliyetlerin bir dökümü içermelidir. Elektrik teknisyeniniz ayrıca bitirme maliyetleri ve ne tür bir iş yapılması gerektiği konusunda size ek bilgi sunabilir.
Kablo tesisatı yapılırken, birçok artı, kabloları gizlemek için duvar yüzeylerini kesmek zorunda kalacaktır. Bu, belirli yüzey ve alanların onarılması veya onarılması ya da kesilmesi gereken malzemelerin değiştirilmesi gerekliliğine yol açabilir. Bu nedenle maliyetleri artırabilir.